چاپ        ارسال به دوست

اتاق اصناف و سازمان صمت براساس دستورالعمل‌ها به وظیفه نظارت خود عمل کنند

صنایع استان مرکزی باید براساس تعهدشان در حوزه درمان مشارکت کنند

گروه استان‌ها- رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه اتاق اصناف و سازمان صمت براساس دستورالعمل‌ها به وظیفه نظارت خود عمل کنند گفت: صنایع استان مرکزی باید براساس تعهدشان در حوزه درمان مشارکت کنند. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدمحمد جمالیان عصر امروز در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی با اشاره به ظرفیت تخت خالی شهرستان‌ها اظهار داشت: اکنون بیمارستان شازند 15 تخت، دلیجان 15 تخت، خنداب 3 تخت، فرمهین 3 تخت، خمین 22 تخت، محلات 37 تخت، تفرش 40 تخت، کمیجان 11 تخت، آشتیان 20 تخت و ظرفیت بیمارستان امیرالمومنین و امیرکبیر اراک تکمیل است.

وی افزود: با موارد ترخیصی امروز شاید بتوانیم ظرفیتی برای بستری بیماران دیگر ایجاد کنیم و اگر تعداد ترخیصی‌ها کم باشد مجبور هستیم به سمت بیمارستان آیت الله خوانساری به عنوان بیمارستان سوم برویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: هدف از بیان ظرفیت خالی بیمارستان‌ها این بود که کمبود تخت نارضایتی شدیدی برای فرمانداران و دانشگاه علوم پزشکی دارد و زمانی که ظرفیت شهرستان‌ها پر می‌شود بیماران خود را به سمت اراک که درگیر بحران است سرازیر می شوند.

جمالیان ادامه داد: روز گذشته خوشبختانه شرایط آرامی داشتیم و این بیماری جدی است و دیروز آمار بستری‌ها به 65 مورد رسید و مدت اقامت بیماران موج چهارم در مقایسه با موج‌های قبلی بیشتر است به طوری که در موج‌های قبلی میزان ماندگاری بیماران در بیمارستان‌ها 5 روز بود و اکنون مدت بستری آنها به یک هفته رسیده است و این نشان از وخامت حال بیماران دارد.

وی بیان کرد: ظاهرا برخی دستگاه‌ها گمان می‌کنند بیماری کرونا تنها معضل استاندار، فرماندار و دانشگاه علوم پزشکی است و سایر دستگاه‌ها آن طور که باید همکاری نمی‌کنند و به منظور جلوگیری از نارضایتی مردم از مدیران تقاضا داریم به وظایف و تکالیف قانونی خود عمل کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه اگر 10 روز موقعیت را جدی بگیریم می‌تواند از عوارض بحران بکاهد، افزود: اگر اوضاع را جدی نگیریم با شرایط بسیار بدی مواجه می شویم ما نمی خواهیم سیاه‌نمایی کنیم اما چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد را شفاف و واضح عنوان می‌کنیم.

جمالیان تصریح کرد: چهره استان در گام نخست باید به چهره ای کرونایی تبدیل شود و شهرداری‌ها جهت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی می‌توانند از ظرفیت فضای شهری استفاده کنند و اکنون ظاهر استان مرکزی سنخیتی با وضعیت قرمز استان ندارد واین تفاوت را باید دید تا از شرایط جدی آگاه شوند.

وی ادامه داد: پیش از بیشتر شدن آتش کرونا باید کاری کرد و اغلب بیماران که به صورت خانوادگی و دسته جمعی به این بیماری مبتلا می شوند می گویند کسی برای مراقبت از آنها وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: سمن‌هایی که در قالب بازرس همکاری می کردند اشتیاق و رغبت خود را به خاطر عادی‌انگاری‌ها و بی توجهی به شیوه‌نامه‌های بهداشتی از قدرت اجرایی لازم برخوردار نیستند و سازمان صمت باید به صورت جدی تری اقدام کنند.

جمالیان عنوان کرد: بر اساس دستورالعمل‌ها سازمان صمت و اتاق اصناف وظیفه نظارت را برعهده دارند ولی در یک هفته پیش اتفاق خاصی رخ نداده است و اتاق اصناف باید در ابتدا متوجه این بحران شوند و نباید بر اساس سلیقه‌ها اقدام کرد.

وی بیان کرد: آب میوه فروشی‌ها و کافی شاپ ها چرا به بهانه‌های واهی همچون بیرون بر بودن باز باشند و در پاسخ اعلام می‌کنند بر اساس نامه اتاق اصناف اگر بیرون بر باشیم می‌توانیم فعالیت کنیم اما آیا شما نسکافه می‌خرید تا در خانه میل کنید؟ اینها بهانه است و در پی گول زدن خود هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: در سطح ملی شغل هایی که امکان فعالیت ندارند مشخص و اعلام شدند و بی شک طبق دستورالعمل‌ها باید عمل کرد و علت اینکه بر اساس سلیقه‌ها اقدام می‌کنیم چیست و باید به تکلیف مدیران و افرادی که با هر هدفی سلامت را مورد هدف قرار می‌دهند، رسیدگی شود.

جمالیان ادامه داد: صنایع قرار بود نیمی از ظرفیت درمانی خود را به دانشگاه علوم پزشکی معرفی نمایند ولی بنده خودم با شرکت نفت تماس گرفتم و قول همکاری دادند ولی تاکنون دریغ از یک نفر و اگر مقرر شده یک سوم کارمندان دولت در محل کار حضور پیدا کنند از سایر ظرفیت برای کمک به کادر درمان و دانشگاه علوم پزشکی می‌توان بهره مند شد.

وی تصریح کرد: ما شاهد این هستیم که تاکسی‌ها 4 مسافر سوار می‌کنند و علت این کار را جلوگیری از افزایش نزخ کرایه تاکسی اعلام می‌کنند و تقاضا داریم در این 10 روز این معضل برطرف شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و احتمال دارد برخی ادارات قصد دادن افطاری به کارمندان خود را داشته باشند و در همین خصوص می توان جیره خشک به کارمندان داد و افطاری‌ها باید ممنوع شود.

جمالیان بیان کرد: بر اساس ماده 688 قانون مجازات اسلامی می‌توان علیه کسانی که بهداشت عمومی را تهدید می‌کنند اقامه دعوی کرد و این امکان به دانشگاه علوم پزشکی داده شود تا بدون ارجاع به استانداری مدیرانی که از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند به مراجع قضایی معرفی شوند و شب قبل وزیر بهداشت همه روسای را مکلف کردند تا مدیرانی که کم کاری می کنند را به مراجع قضایی معرفی کنید زیرا در این 10 روز پیش رو موقعیت بحرانی را در پیش داریم.

وی ادامه داد: کادر درمان توان خود را از دست داده اند و خسته هستند و دانشگاه علوم پزشکی همچون فردی است که بر روی تردمیل در حال دویدن است و سایرین با یک لبخند ما را تماشا می‌کنند و اگر این خستگی بیشتر شود این فاجعه رخ می‌دهد و کار روی زمین می‌ماند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: در خانه‌ها 4 هزار بیمار داریم که در قرنطینه هستند و پرسنل بهداشت و درمان باید به آنها رسیدگی کنند و میزان حجم کار بسیار بالا رفته و اگر کادر درمان رمق خود را از دست بدهند شاهد آسیب زیادی هستیم.

جمالیان ادامه داد: اکنون مراجعین به بانک‌ها مدت زیادی را منتظر می‌مانند زیرا تعداد باجه‌ها کم شده و از سرعت کار کاسته است و به همین منظور خواستار این هستیم که بانک‌ها از فعالیت با یک سوم نیرو و دورکاری دور شوند تا مراجعین زمان کمتری را در بانک‌ها حضور داشته باشند.

جزئیات تعطیلی مشاغل و نحوه فعالیت ادارات در شهرهای قرمز و نارنجی کرونا + لیست مشاغل و نقشهآمار کرونا در ایران| فوت 193 نفر در 24 ساعت گذشتهلرستان در مرحله صعودی پیک کرونا؛ تعداد مرگ و میر بیماران افزایش یافت

افزایش 2.4 برابری بیماران کرونایی در استان مرکزی

"علی علیمحمدی" معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این نشست با اشاره به مقایسه هفته سوم نسبت به هفته دوم فروردین ماه اظهار داشت: در شهرستان آشتیان در هفته دوم 27 مورد مثبت و در هفته سوم نزدیک سه برابر شده است و بستری از 2 مورد به 5 مورد افزایش یافته است.

وی افزود: تعداد موارد مثبت استان مرکزی از 2 هزار 181 مورد مثبت در هفته دوم به 5 هزار 259 مورد در هفته سوم رسیده است که نشان دهنده افزایش 2.4 برابری آمار است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: آمار بستری ها در هفته دوم 146 نفر بوده است اما در هفته سوم به 456 نفر رسیده است و حاکی از افزایش سه برابری آمار بستری ها است.

علیمحمدی تصریح کرد: آمار درمان های سرپایی هفته دوم 2 هزار 35 مورد و هفته سوم 4 هزار 803 مورد بوده است و آمار فوتی ها در هفته دوم 12 مورد و در هفته سوم به 29 مورد رسیده است و نشان دهنده رشد 2.4 برابری آمار فوتی ها است، درهمه شهرستان ها انجام تست ریپد بیشتر شده است و در مقابل آمار شناسایی افراد مبتلا به بیماری کرونا بیشتر شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: از آذرماه سال گذشته تا این لحظه 58 هزار و 532 تست در استان مرکزی انجام شده است و 11 درصد آن معادل 6 هزار 169 مورد تست کرونای آن ها مثبت بوده است و در سایر شهرستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی اراک 12مورد تست مثبت گزارش شده است.

علیمحمدی ادامه داد: در دانشگاه علوم پزشکی خمین نیز 17 درصد و در دانشگاه علوم پزشکی ساوه نیز 6 درصد تست های کرونا مثبت بوده است.


١٧:٤٤ - يکشنبه ٢١ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ١٦    /    تعداد نمایش : ١٠٣٤


امتیازدهی